نعلين NI'LIN 11.12.2015 נעלין

 

 

באתר מאקו מופיע כתבה מיוחדת במגזין סוף השבוע המתארת כיצד סם הקופטגן חודר לכאורה בכמויות ענק לגדה המערבית ומשם לשטח ישראל ("האקסטזי של העניים"/ארי פינס/מגזין mako / 09/12/15). בין היתר יש בכתבה תיאורי הברחה מפורטים בפאתוס בסגנון ג'ון לה-קרה. דומה כי כל קשר מופרך שיעשה בין פלסטינים לדאע"ש יביא יותר קוראים. הפרסום הנוכחי במאקו הוא לא יותר מהרחקת עדות.

טרוריסטים מכל סוג יכולים לעשות שימוש בסמים שיעזרו להם לבצע משימות שאדם שפוי יתקשה לבצע. בצה"ל למשל עושים חיילים רבים שימוש בסם פיצוציות שהוגדר מסוכן ב2014. החיילים יודעים שבמקרה הנדיר בו יתפסו יענשו בקלות. כך מתואר המצב בכתבה אחרת מאתר מאקו שפורסמה בצניעות ביולי האחרון במדור פז"ם ("חיילי הנייס גאי"/שמעון איפרגן/מדור פז"ם של מאקו/ 28/07/15). בכתבה הזאת אפשר למצוא את הציטוט הבא:

"זה סם שגורם לך שריטה גדולה. לניתוק מהמציאות. לאבד את החשק לאכול. מצד שני הוא גורם להקלה, כיפיות, סטלה, צחוקים. אבל זה זמני. זה נגמר אחרי רבע שעה ולאחר מכן המצב הנפשי נהיה קשה וזה גורם לך שוב להשתמש ולהתמכר עד כדי איבוד שליטה, חוסר שינה, צמא, פראנויה, סחרחורות ורעידות בכל הגוף. כלומר, המשתמש לא יודע מה שהוא עושה וזה הכי מסוכן, במיוחד שיש לך רובה עם מחסנית בפנים".

באותה כתבה טוענת ל' (כן גם חיילת נרקומנית יכולה להיות מזוהה בדיוק כמו פקידי המנגנונים האפלים של המדינה, באות אחת) :

"יש מוניות שהיו מגיעות לשער של הש.ג. בבסיס שבו שירתי באזור השומרון, מקום שבו היו מוקף בכפרים ערבים. חיילים היו מקבלים שקיות סגורות של נייס גאי וסוחרים בהם בבסיס. אני זוכרת שחלק מהמאבטחים בבונקרים, בתצפיות ובעמדות היו משתמשים".

אז השבוע בכפר נעלין ירו חיילים מאות קניסטרים של גז מדמיע חלקם באופן ישיר על מפגינים מיד לאחר התפילה בלי שום התגרות. נערים ניסו להרחיקם עם אבנים והחיילים ירו עוד גז, כדורי מתכת מצופי גומי וספוג ואז נסוגו זמנית. אחד המפגינים המבוגרים מצא שקית של נייס גאי  שהחיילים השאירו מאחור. התבקשתי לתרגם את הכיתוב על השקית. הסברתי שמדובר בסם רעיל ומסוכן. המפגנים חששו שהשקית הושארה כדי שאחד הילדים יתפתה לעשות בסם שימוש. מהר מאוד הבנו שלא כך. נוכחות הסם מסבירה המון מהתנהגות הלא הגיונית והמסוכנת של החיילים שמגיעים מדי שבוע לשטחי הכפר כדי לפזר הפגנה לא אלימה באמצעים אלימים מאוד. בעודנו מדברים בינינו נשמעים מהגבעה הסמוכה צרורות ירי. אחד החיילים ירה ככל הנשמע כדורים חיים או חסרי קליע מעל ראשי המפגינים. קולות אוושת כדורי 0.22 נשמעים מסביבנו אך לא ראינו את החייל שמכוון את רובה הרוגר, אולי הסתתר היטב בצמחיה.

dec_11_2015_n9

כתבת "חיילי הניס גאי" מתחילה בסיפור הזה:

"אוגוסט 2011, בסיס בגבול עזה, שעת לילה מאוחרת. שקט מתוח שורר באוויר. ג', לוחם גולני ששובץ לאבטח את אחת העמדות בבסיס, שולף שקית של סם הפיצוציות 'נייס גאי', מגלגל את תכולתה על ניירות סיגריות ריקות ומתחיל לעשן בשרשרת. אחד הלוחמים שמגיע להחליף את ג' בתום משמרת של שמונה שעות זוכה לקבלת פנים מפחידה; לפתע ג', שהיה תחת השפעה חזקה של נייס גאי, יוצא מהעמדה בריצה מהירה, משתולל, מקלל, מאבד שליטה ומתחיל לירות עשרות כדורים לכל עבר. חיילי הבסיס והמפקדים מתעוררים בבהלה, בטוחים שמדובר במתקפת מחבלים או בניסיון פיגוע. "אחרי כמה שניות ראינו את הלוחם משתולל", שחזר אחד הלוחמים במוצב. "היה חשש שהוא בטעות יהרוג חיילים. כמה קצינים ניגשו אליו בזהירות, הצליחו להרגיע אותו ואחרי כמה דקות נטרלו אותו מהנשק ועצרו אותו". הלוחם נלקח לטיפול בבית חולים פסיכיאטרי, ונכנס לאשפוז."

בלי להתעכב על ה"נטרול" הסטרילי של הלוחם המשתולל, חשוב לציין שאין בכל הכתבה הזאת התייחסות אחת לאפשרויות המפגש בין חיילים מסוממים ופסיכוטיים עם נשק לאוכלוסיה אזרחית. כי למי זה אכפת? יותר חשוב לדבר על פוטנציאל הפגיע של חייל כזה בחבריו החיילים ואם כבר לדבר על האוכלוסייה האזרחית אז לעשות זאת בהקשר של סמים שמתקשרים לדאע"ש.

ההפגנה הסתיימה כאשר אחד החיילים יירה ללא תכלית קניסטרים של גז מדמיע אל חצר אחד מבתי הכפר. אחר כך הוא המשיך לירות עוד כמה קניסטרים לכיוון דגל פלסטין שהוצב בין שיחיי הסברס. החיילים הצליחו להצית עם עוד ירי חסר תכלית עץ זית עתיק ואז הם הלכו.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s