كفر قدوم Kafr Qaddum 5.12.2014 כפר קדום

איך להפוך הפגנה שקטה להתכתשות אלימה

בהפגנת יום השישי של שבוע שעבר (28.11.2014) בקדום נורה בחזהו פעיל שלום מאיטליה. הוא נורה בכדור חי! בקוטר 22מ"מ. הכדור נעצר במקרה מלמטרים מעטים מלבו. הפגנת יום השישי האחרונה התחילה כאשר ילד צעד עם דגל איטליה ומאחוריו שאר המפגינים. המפגינים הכינו מבעוד מועד מחסומים מאולתרים כדי לחסום את רכבי הצבא מלהיכנס לעומק הכפר.

dec_5_shoting_n1

ברגע שראיתי את החיילים מתארגנים ליד מקום שקודם לכן ניסו המפגינים להקים מחסום אבנים, עקפתי את הילד כדי לצלמם, אך ביעקר כדי לסמן להם שהם מצולמים. בדר"כ התנהלות כזו מפחיתה, לפחות לדעתי, את מידת האלימות הצה"לית.

dec_5_shoting_n2

עוד בטרם הספקתי לפקס את התמונה על החייל שכיוון את רובה הסער שלו לכיווני, החלה לדהור לכיווננו ה"מחתזית" המכונה בפי הממפגינים "בואש". זו היא משאית המתיזה סילוני חומר כימי מסריח במיוחד. התהלוכה השקטה והלא אלימה התפזרה. והמשאית נעצרה במחסום מאולתר שהיה עשוי מעמוד עץ שהונח על הדרך. היא התיזה את החומר המסריח לכל כיוון, שטפה בתים בדרכה ותקפה מספר רב של מפגינים לא אלימים, צלמים ועיתונאים.

dec_5_shoting_n4

זו תהיה הפעם האחרונה השבוע שה"בואש" לא הותקף בה במטר אבנים וברזלים. המשאית נסוגה לאחור כדי לשוב על הריטואל המדכא פעם ועוד פעם. אני התמקמתי מעט אחרי המקום בו היה המחסום המאולתר ומאחורי התמקמו חבורה של עיתונאים וצלמים. ידויי האבנים מועט ביותר התחיל. לפתע בלי כל התראה מוקדמת פילח את האויר צליל יחודי ולאחריו זעקת כאב, פניתי לאחור והצלם הפלסטיני שעמד מאחורי אחז ברגלו. מבעד למכנסיו ניכר דימום. הוא נפגע מכדור חי ברגלו.

פה חשוב להדגיש. היינו חבורה של עיתונאים וצלמים, לא חמושים ולא אלימים. המיקום שלנו היה "אסטרטגי" לצפיה במתרחש ובמקרה שלי גם כדי שהחיילים יראו נוכחות של צלם, לא יותר מזה. זה היה ברור לכולם כולל החייל שירה.

dec_5_shoting_n4_1

dec_5_shoting_n4_2

dec_5_shoting_n4_3

לא התעמקתי יותר מדי בצלם הפצוע אחרי שהבנתי שהוא מטופל. ואחרי שראיתי שהוא מוכנס לאמבולנס. הפנתי את מצלמתי בחזרה לאזור ממנו נורתה הייריה. אחרי הכל, מספר הולך ומתגבר של ילדים ונערים החלו מתאספים מול החיילים וידויי האבנים הלך והתגבר. לשיטתי היה צורך שהחיילים יבינו שהם מצולמים. הרי פגיע בצלם לא משתמעת לשני פנים, משמעותה: "אנחנו לא רוצים עדים!".

החייל בתחתית התמונה מחזיק את רובה הרוגר, ממנו כנראה נורה הכדור שפגע ברגלו של הצלם כחצי דקה לפני. הוא מתפנה במהירות מהשטח.

dec_5_shoting_n5

dec_5_shoting_n6

בתמונה מעל הוא עומד מאחורי כל החיילים ומביט לכיווני: נעליים אדומות, קסדה שחורה, מדים ירוקים.

 מפה הריטואל הקבוע, פחות או יותר, של יום שישי בקדום. אני כותב "פחות או יותר" כי לפני חודש היו דיבורים על פתיחת הדרך לשכם. אותה דרך שבגלל סגירתה מתרחשות ההפגנות האלה שבוע אחרי שבוע. היו גם הבנות שהולידו הפגנה שקטה לחלוטין. סיפרו לי שאבן לא נזרקה באויר, קניסטר אחד של גז מדמיע לא נורה ואף צמיג לא נשרף. אמרו שאם זה ימשיך כך הצבא יפתח את הדרך. היו שני שינויים נוספים שראוי שיודגשו:

החייל היורה לא גיחכך ולא צחק אחרי שירה. את השינוי הזה אני מיחס, אולי בתמימות, לכך שהחייל הבין שעשה מעשה נפשע ולא דמוקרטי. מעשה שחשף את הצורך בהרחקת עדות מצולמת. ברור לכולם שבלי עדות כזו ינסו לדכא את ההפגנות האלה ביתר אלימות.

השינוי השני הוא במיעוט השימוש בגז מדמיע. מטח אחד בסוף ההפגנה וקניסטר בודד לפניו. הסיבה לכך היא כנראה שהרוח נושאת את ענני הגז והצמיגים השרופים לכיוון ההתנחלות שליד. כנראה שמישהו שם התלונן. הצבא הרי שם כדי למלא את ההוראות של המתנחלים.

dec_5_n1_wp dec_5_n2_wp dec_5_n3_wp dec_5_n4_wp dec_5_n5_wp dec_5_n6_wp dec_5_n7_wp dec_5_n8_wp dec_5_n9_wp dec_5_n10_wp dec_5_n11_wp dec_5_n12_wp dec_5_n13_wp dec_5_n14_wp dec_5_n15_wp dec_5_n16_wp dec_5_n17_wp

מטח גז מדמיע ראשון ואחרון לפני שהחיילים הולכים, כנראה מתוך התחשבות במתנחלים:
dec_5_n18_wp

dec_5_n19_wp

4 מחשבות על “كفر قدوم Kafr Qaddum 5.12.2014 כפר קדום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s